
Uitbreiding behandelaanbod Fjord Kliniek: start deeltijdbehandeling naast dagbehandeling
In de Fjord Kliniek in Capelle aan den IJssel zetten we een volgende stap in ons behandelaanbod voor jongeren in de regio Rijnmond Zuid-Holland Zuid. Naast onze bestaande dagbehandeling is recent ook de deeltijdbehandeling gestart. Daarmee kunnen we nog beter aansluiten bij wat jongeren écht nodig hebben: intensieve, maar passende zorg in een veilige en gestructureerde omgeving.
We merken in de praktijk dat sommige jongeren vastlopen, ondanks eerdere ambulante specialistische behandeling. Juist voor deze groep kan een groepsgericht behandelprogramma in combinatie met onderwijs, structuur en intensieve begeleiding het verschil maken. Binnen de Fjord kijken we samen met jongere, systeem en verwijzer naar wat wél werkt.
Op dit moment is er ruimte voor nieuwe aanmeldingen voor beide behandelvormen.
Dagbehandeling Fjord Kliniek
De dagbehandeling biedt jongeren een intensief en gestructureerd traject waarin behandeling en onderwijs nauw met elkaar verbonden zijn. Samen met Yulius zorgen we voor een combinatie van therapie en onderwijs die aansluit bij de ontwikkeling van de jongere.
Jongeren starten rustig in een opbouwfase van ongeveer 10 weken, waarna het programma kan worden uitgebreid tot maximaal vijf dagen per week.
Dit gebeurt stap voor stap, in een tempo dat haalbaar is.
De dagbehandeling is bedoeld voor jongeren die baat hebben bij intensieve behandeling, terwijl zij thuis of in hun eigen woonomgeving blijven wonen. Gemiddeld duurt een traject 9 tot 12 maanden.
Het onderwijs is gericht op VMBO TL en MBO niveau 1.
Deeltijdbehandeling Fjord Kliniek
De deeltijdbehandeling is ontwikkeld voor jongeren die behandeling nodig hebben, maar daarnaast hun school, werk of dagbesteding willen of kunnen behouden. Zij volgen drie dagdelen per week een groepsgericht behandelprogramma. Dit maakt het mogelijk om behandeling te combineren met het dagelijks leven, terwijl er tegelijkertijd gewerkt wordt aan herstel en ontwikkeling.
Deze vorm van behandeling is vaak helpend bij jongeren die vastlopen op emotieregulatie, zelfbeeld, sociale relaties of persoonlijkheidsontwikkeling, maar bij wie volledige dagbehandeling nog niet passend of nodig is.
Ook hier staat een veilige groepssetting centraal, waarin jongeren stap voor stap kunnen oefenen en groeien.
Bij zowel de dagbehandeling als de deeltijdbehandeling wordt gewerkt met schematherapie, emotieregulatie, zelfbeeldtraining, leefstijltraining, sociale vaardigheidstraining (SOVA), beeldende therapie en bokstherapie.
Voor wie is de Fjord Kliniek?
Wij behandelen jongeren van 15 tot en met 21 jaar met bijvoorbeeld:
• Problemen met emoties of gedrag
• Autisme (ASS), als behandeling in een groep past
• ADHD
• Angst- en stemmingsklachten
• Trauma
• Problemen met zelfbeeld of persoonlijkheid
Belangrijk is dat:
• Het IQ boven de 80 is
• De jongere gemotiveerd is om te werken aan verandering
• De jongere woont in de regio Rijnmond Zuid-Holland Zuid
• Er al contact is met de (S)GGZ en een regiebehandelaar betrokken blijft
Wanneer is de Fjord niet passend?
Soms is een andere vorm van zorg beter. Bijvoorbeeld bij:
• Weinig motivatie voor behandeling
• Ernstige agressie of gedrag dat een groepstraject niet mogelijk maakt
• Een acute crisis of ernstige suïcidaliteit
• Ernstige eetstoornissen met lichamelijke zorg nodig
• Ernstig middelengebruik
• Psychotische klachten
Verwijzen of overleggen
Bij twijfel of voor overleg over een passende verwijzing kan altijd contact worden opgenomen met één van de aanmeldcoördinatoren van Youz:
Brittney Pater – b.pater@parnassiagroep.nl
Joyce Kersten-Luwema – j.luwema@youz.nl
Rogier de Vries – r.devries@youz.nl
Aanmelding verloopt via een schriftelijke verwijzing door een erkend verwijzer, zoals huisarts, medisch specialist, jeugdbescherming, jeugdreclassering, wijkteam of reclassering.
Na aanmelding volgt screening door de aanmeldcoördinatoren. Indien passend, wordt de jongere uitgenodigd voor een intakegesprek waarin hulpvraag, doelen en behandelvorm worden afgestemd.