19 mei 2026

Uitnodiging Kannerlezing: Design Your Life

Donderdag 11 juni 2026 | 16:30 uur
(Youz Leo Kannerhuis in Arnhem of online via webinar)
Hoe sluit zorgtechnologie écht aan bij de belevingswereld van jongvolwassenen met autisme?

In deze Kannerlezing staat Design Your Life (DYL) centraal: een aanpak waarin jongvolwassenen met autisme samen met zorgprofessionals alledaagse oplossingen ontwerpen voor persoonlijke vraagstukken. Het gaat daarbij om het versterken van eigen regie, het benutten van technologie en het samen vormgeven van passende ondersteuning in het dagelijks leven.

Met de Design Your Life-toolkit worden jongvolwassenen met autisme en zorgprofessionals in staat gesteld om samen praktische en betekenisvolle oplossingen te creëren. Onderzoek naar Design Your Life laat diverse positieve effecten/resultaten zien, welke in de lezing worden toegelicht. Onderzoek naar de Design Your Life-methode laat verschillende positieve effecten zien voor zowel jongvolwassenen met autisme als zorgprofessionals. Tijdens de lezing worden deze onderzoeksbevindingen en praktijkervaringen verder toegelicht. 

Na afloop van de Kannerlezing heb je inzicht in wat Design Your Life inhoudt, hoe deze aanpak de rol van cliënt en professional verandert en welke concrete handvatten dit biedt voor de praktijk van ondersteuning en begeleiding.

Sprekers

  • Dr. Niels van Huizen, postdoctoraal onderzoeker en projectmanager COINTEND-project, Universiteit Twente
  • MSc. Thijs Waardenburg, technologieonderzoeker, Politie Nederland
  • Erna Dogger, autismecoach en levensloopbegeleider, lid van de Internationale Beroepsvereniging voor Autismespecialisten (IBvA) en coördinator Autismevrouwen Café Twente

Niels en Thijs presenteren hun onderzoek en nemen je mee in de ontwikkeling en toepassing van de DYL-toolkit. Niels belicht het perspectief van de jongvolwassene, waarbij autonomie en regie over het eigen leven centraal staan en de behoefte om zelf betekenisvolle oplossingen te creëren. Thijs gaat in op de rol van de zorgprofessional als ontwerppartner. De professional is hierin eveneens belanghebbend, aangezien de ontwikkelde oplossingen direct worden ingezet binnen de ondersteuningsrelatie.

Erna reflecteert vanuit concrete ervaringen vanuit haar praktijk op het werken met Design Your Life. Aan de hand van twee casussen laat zij zien wat deze manier van werken vraagt als hulpverlener: wanneer een cliënt de leiding heeft en ‘alles mogelijk is’, vergt dat een fundamenteel andere manier van kijken, denken en aansluiten bij wat de cliënt in zijn of haar specifieke context nodig heeft. 

Programma
16.30 – 17.15 uur: Sprekers Niels van Huizen & Thijs Waardenburg
17.15 – 18.00 uur: Spreker Erna Dogger
18.00 – 18.15 uur: Discussie/afsluiting

Deelnemen
Meld je aan voor deze lezing van de Kannercyclus, waarin we de verbinding leggen tussen wetenschappelijk onderzoek en praktijk.

Niet in de gelegenheid om live deel te nemen? Via dezelfde link is de lezing later terug te kijken.
Accreditatie is aangevraagd bij FGzPt, RSV/V&VN, NVVP en Registerplein.

Over de Kannerlezingen
Sinds september 2009 organiseert Youz Leo Kannerhuis refereerbijeenkomsten in een cyclus van vier bijeenkomsten per jaar. Voor deze Kannercyclus nodigen wij gepromoveerde sprekers uit om over hun promotieonderzoek een referaat te houden. De Kannercyclus richt zich op psychiaters, psychologen, orthopedagogen en andere autismehulpverleners of belangstellenden.  

In de referaten willen we een link leggen van het (wetenschappelijk) onderzoek naar de praktijk. Na elk referaat volgt een betoog van een andere spreker waarin deze, vanuit de praktijk en zo mogelijk met aandacht voor het ervaringsperspectief, is gevraagd om te reageren op het referaat en eventueel (kritische) vragen vanuit de praktijk te stellen.